رویان
اموزشگاه ازاد کشاورزی رویان-فضای سبز-خدمات کشاورزی 
قالب وبلاگ
با توجه به سوالات فراوان در خصوص گردو لازم به ذکر است نرم افزار جدید گردو با عنوان مدیریت کاربردی باغات گردو در حال تهیه و اماده سازی می باشد و می توان گفت جوابگوی تمام سوالات کاربران گرامی می باشد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره ۰۹۱۱۲۷۴۰۸۱۲ تماس حاصل نمائید.کرامتلو
موضوعات مرتبط: گردو
[ یکشنبه شانزدهم تیر 1387 ] [ 10:10 ] [ عیسی کرامتلو ]
سعید حسینی :سلام- ممکن است لطفا اطلاعاتی درمورد گردو ومیزان زمین موردنظر جهت کشت درخت ونیز میزان اب مورد نیاز هر درخت در سال اعلام بفرمایید.

درباره گردو اطلاعات زیادی در همین وبلاگ میتوانید پیدا کنید اما در مورد زمین بستگی به خودتان دارد چقدر زمین داشته باشد بهتر است زیر ۲ تا ۳ هزار متر نباشد.در مورد نیاز ابی ان باید گفت در ماهای اخر بهار و تابستان به ابیاری نیاز دارد و با توجه به امکاناتی که دارید و با توجه به شرایط اب و هوایی بایستی آبیاری انجام شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا استان محل زندگی و امکاناتی را که در دسترس دارید بفرمائید تا اطلاعات دقیق تری برای شما دوست گرامی فراهم نمائیم همچنین نرم افزار گردو تهیه شده در شرکت کاملیا می تواند کمک خوبی باشد موفق باشید.

درختی خزاندار و بزرگ گسترده اما نه زیاد متراکم می باشد.توجه قابل ملاحظه ای به فواید گردو در سلامتی انسان شده زیرا که مصرف میزان متعادل ان سطح کلسترول لیپوپروتئین کم تراکم را تا حدود ۱۶٪در مردان کاهش میدهد.نشان داده شده که این میزان کاهش برای کم کردن خطر احتمالی جمله های مغزی و قلبی کافی می باشد.

گرده افشانی توسط باد انجام میشود.در اب و هوای معتدله خنک تا گرم رشد خواهد کرد.اقلیم های خنکتر نیاز به ازقام زود بالغ دارند.دماهای خیلی بالا(بیشتر از ۳۸درجه) می تواند به پوست سبز اسیب برساند و باعث کیفیت ضعیف مغز شود.

سرمای دیررزس بهاره می تواند به گل ها و شاخه های جدید اسیب بزند.

نیاز ابی ان حداقل ۷۶۰ میلمتر بارندگی مورد نیاز بوده و ابیاری در مناطق خشکتر مفید خواهد بود.کمبود ابیاری(جایی که تنش ملایم اب در اواسط فصل پس از گلدهی اما قبل از اینکه گیاه برای پر کردن نات نیاز شدید به کربوهیدرات داشته باشد بکار برده میشود)ممکن است گلدهی و تولید نات را بهبود بخشیده و رشد رویش را کاهش میدهد.

هوای مرطوب در زمان برداشت باعث لکه دار شدن مغز و پوسته چوبی میشود.درختان در سطح ایستایی بالای اب در خاک می تواند اسیب ببیند و نیاز به زه کشی خاک تا عمق ۳متر دارند.حساس به پوسیدگی قترچ ریشه در شرایطی است که به مدت طولانی در معزض خاک مرطوب قرار می گیرد.

هوای خنک و مرطوب بهار را نمی پسندد.این شرایط درختان را به سوختگی باکتریایی مستعد سازد.

اگر در معرض بادهای مستمر قرار گیرد بسیار کند رشد کرده و محصول میدهد.

تکثیر معمولا از طریق پیوند است وگاهی کوپیوند وصله ای.در مناطق گرم ممکن است با استفاده از پیوندک خفته در فضای باز انجام شود.در پایه و پیوندک هاب ضعیف تر نیاز است که از پیوندک رومیزی و دمای ۲۶تا۲۸ درجه استفاده گردد.کارهای اخیر نشان داده است که میتوان با استفاده از اگروباکتریوم که تومورهای در قلمه شاخه تحریک کرده از انها ریشه هایی به اسانی بیرون می اید.

گردو ابتدا در سیستم مربعی با فواصل ۱۲تا۱۸ متر کاشته می شد.ارقام کالیفرنیایی جدید بسیار متراکم بوده و سیستم مربعی ۹متر توصیه میشود.

تربیت و هرس نخستین یصورت پیشاهنگ مرکزی صورت گرفته و پس از ان هرس کمتری موردنیار است.

درختان خوب در سالهای ۴تا۵ و ارقام ضعیف سالهای ۸تا ۱۰ اولین بار برداشت میشود.

زمان باروری و تولید کامل سالهای ۱۰ تا ۲۰

زمان شکفتن جوانه در بهار است و زمان گلدهی ۱۰ تا ۱۲ روز پس از باز شدن حوانه ازاد است و تمام گلهای ماده ۱۵ تا ۱۸ روز دیرتر

 نیاز به ازت و پتاسیم متوسط و مقدار کمی فسفر نیاز دارد.گردو به کلسیم پاسخ داده و دادن اهک مفید است.

عمر معمول باردهی ۵۰تا۱۰۰ سال است.منبع نارون


موضوعات مرتبط: گردو
[ شنبه پانزدهم دی 1386 ] [ 6:10 ] [ عیسی کرامتلو ]
نمونه گردو های باباردهی شدید

 

 

 

 

 

این گردو ها در حوزه روستاهای مرکز خدمات قلعه قافه(شهرستان مینودشت) میباشد.

 

باردهی گردو 2ساله در دل سنگریزهها

باردهی گردوی دوساله در دل سنگریزها

 

 

 


موضوعات مرتبط: گردو
[ دوشنبه بیست و ششم تیر 1385 ] [ 18:26 ] [ عیسی کرامتلو ]

ميزان مصرف آب در باغهاي گردو

تا كنون در مورد ميزان مصرف آب در باغهاي گردو بررسي كاملي انجام نشده،زيرا اين كار مستلزم آزمايشهاي پيگير و مداومي است كه بتواند مقدار آب مورد نياز درخت گردو را،با توجه به رطوبت خاك به وسيله تانسيومتر مشخص كند.

تغييرات مصرف آب در يك هكتار باغ گردو بر حسب سن درخت:

متر مكعب آب به هكتار

سن درخت به سال

70

1

                                      200        

2

400

3تا5

600

6تا7

800

8تا9

900

10تا11

تا1100

از 11 سال به بالا


موضوعات مرتبط: گردو
[ چهارشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1385 ] [ 2:17 ] [ عیسی کرامتلو ]

دوره هاي بحراني آبیاری باغات گردو

در طول دوره رشد گياهي،درخت گردو مراحل مختلفي را مي گذراند كه طي اين مراحل غفلت در آبياري نه فقط محصول سال،بلكه توليد كمي و كيفي سالهاي آينده را نيز مورد تهديد قرار مي دهد.اثر اين غفلت به شرح زير است:

-اثرهاي تخريبي كمبود آب بر اندازه ميوه و رشد گياهي(خرداد(

-اثرهاي تخريبي كمبود آب بر تشكيل جوانه هاي ميوه دهنده(سال بعد)و بر مغز گردوي سال(تيرماه(

-اثرهاي تخريبي كمبود آب بركيفيت كامل مغز گردوو خشبي شدن شاخه هاي سال(در مرداد و شهريور(

بايد دانست ارقامي كه ميوه آنها جانبي است در مقابل كمبود آب حساس تر از ارقامي هستند كه ميوه آنها انتهايي است.بنابراين در شرايط كم آبي به منظور رفع اثرهاي اين كمبود،اولا بايد ارقامي انتخاب شود كه ميوه آنها انتهايي باشد،ثانيا آب مورد نياز آنها بايد قبلا پيش بيني و تامين و از هدر رفتن آب با تدبرهاي لازم جلوگيري شود.

چون تبديل عناصر معدني براي رشد كامل اندامهاي مختلف گياه به آّب و قدرت تحرك آن متكي است،كمبود آب،يا خشكي خاك،عمل جذب عناصر غذايي ونحوه استفاده ازآنها را مختل مي كند و به خطر مي اندارد.


موضوعات مرتبط: گردو
[ چهارشنبه بیستم اردیبهشت 1385 ] [ 23:49 ] [ عیسی کرامتلو ]

درمناطقي كه بارندگي كم و توزيع آن نامناسب باشد  آبياري درختان گردو ضروري است.آب غير كافي موجب رشد كم،كاهش عملكرد و كاهش كيفيت ميوه مي شود و آب بيش از حد نيز باعث كندي رشد و نيز موجب بروز بيماريهاي طوقه و ريشه مي گردد.طي آزمايشي درختان گردو آبياري شده را بادرختان آبياري نشده مقايسه كردند و مشاهده نمودند كه در اثر آبياري وزن ميوه از 7.6 به9.6 گرم و قطر ميوه از 40به 42ميلي متر افزايش يافت.رنگ پوست و درصد چروكيدگي نشاندهنده كيفيت مغز است.با انجام آبياري كيفيت مغز بهتر شده عملكرد 4.3درصد افزايش مي يابد.عدم آبياري در يك فصل موجب كاهش رشد درخت و كاهش وزن مغز گردو مي شود.بعلاوه آبياري مجدد در سال بعد موجب افزايش وزن مغز مي گردد.تنش آب در شروع دوره رشد ميوه موجب تشكيل درصد زيادي از ميوه هاي كوچك مي شود.آبياري در اواسط و يا اواخر تابستان،بعد از سخت شده پوست ميوه ها تاثيري در افزايش اندازه ميوها نخواهد داشت.مطالعات انجام شده در مورد آبياري نشان مي دهد كه ريشه هاي گردو در خاكهاي شني لومي رطوبت را از عمق 3 متري خاك جذب مي كنندو 80%از رطوبت جذب شده از عمق 2 متري خاك به بالا صورت مي گيردولي در خاكهاي سنگين،قسمت زياذي از آب جذب شده از قسمت فوقاني خاك و از عمق يك متري خاك صورت مي گيرد.آبياري براي درختان پيوندي و درختان جوان بسيار ضروري استولي در درختان بالغ با افزايش توسعه ريشه ها،ميزان نياز به آب كمتر مي شود.مقدار آبياري و تعداد آن به سن درخت،نوع خاك،مقدار بارندگي و پراكنش آن،استفاده از مالچ و سيستم مديريت خاك بستگي دارد. ادامه دارد


موضوعات مرتبط: گردو
[ پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت 1385 ] [ 20:35 ] [ عیسی کرامتلو ]

باردهی گردوی دوساله

 باردهی گردوی 2ساله روستای زندانچال –شهرستان مینودشت- ۷ میوه در یک خوشه!!!


موضوعات مرتبط: گردو
[ سه شنبه بیست و دوم فروردین 1385 ] [ 23:51 ] [ عیسی کرامتلو ]

طراحي نسخه آزمايشي نرم افزار گردو به پايان رسيد

بالاخره بعد از ماهها طراحي و نگارش نسخه آزمايشي گردو به پايان رسيد.در اين نرم افزار علاقه مندان با كليه مسائل مريوط به گردو بصورت بخش به بخش همراه با تصاوير رنگي آشنا خواهند شد.انشاءالله در صورت حمايت موسسات و ادارات مربوطه نسخه تكميلي آن همراه با فيلم و تصاوير ويژه در اختيار علاقه مندان خواهد گرفت.اين برنامه چنانچه با حمايت موسسه يا اداره اي مواجه گردد نسخه تكميلي تا چند ماه آينده در دسترس دوستداران ان قرار خواهد گرفت كه احتمالا اولين كاري است كه به اين شكل در مورد گردو انجام گرفته است.انگيزه انجام اين كار  به اين علت بود برا اساس آمارفائو ايران مقام سوم توليد گردو را بعداز چين و آمريكا دارد ولي ايران در بازارهاي جهاني حرفي براي گفتن ندارد و وضعيت باغداري گردو در ايران در سطح بسيار ضعيفي مي باشد و نياز مند توجه ويژه مسولين مي باشد تا اين رتبه اي كه در جهان داريم را ازدست ندهيم .منابع اصلي در نسخه تكميلي يافته هاي جديدي است كه در گردو كاري در كشورهاي پيشرفته به دست آمده است.براي نگارنده بسيار جالب توجه بود وقتي با امكانات و روش هاي مديريت باغات در كشورهاي خارجي اشنا مي شد و لي متاسفانه در كشور ما هنوزما در انجام پيوند مشكل داريم اميد است اين كار كوچك راهي در جهت پيشرفت گردو كاري در ايران باشد.جهت در يافت اطلاعات بيشتر در مورد نرم افزار آزمايشي و نسخه تكميلي نرم افزار گردو ميتوانيد به يكي از دوطريق زير عمل نمائيد.گردو

 

ايميل:kcameliamail@gmail.com

یا در قسمت نظر دهید خواسته خود را بنویسید.

 با تشكر از حسن توجه شما

مهندس عيسي كرامتلو


موضوعات مرتبط: گردو
[ شنبه دوازدهم فروردین 1385 ] [ 9:28 ] [ عیسی کرامتلو ]

اهميت گردو

مغز گردو ارزش غذايي زيادي دارد و طرفداران آن هم زياد هستند .به طور معمول ،اين باغ ها توليد خـــوبي دارند .در بعضي از گونه هاي گردو هر در خت بين5 هزار تا 7 هزار گردو در يك سال ميدهد.

اگر هر گردو در سال حدود 3هزار عدد گردو توليد كند و قيمت هر گردو را صد ريال در نظر بگيريم سود هر درخت حدود 300هزار ريال در سال مي شود.با كاشتن 100اصله درخت در هر هــكتار ، حدود سي ميليون ريال در سال بدست مي آوريم.

عمليات كاشت

1-آماده سازي زمين شامل جمع آوري سنگ و كلوخ ،ريشه و كـــنده هاي پوسيده درختان و علف هاي هرز از سطح زمين مي باشد. گودالهايي به طول و عرض و عمق 80 سانتي متر حفر مي كنيم. اگر لايه سختي در چاله باشد بايد شكسته شود. هنگام كندن گودال خاكي كه تا عمق سي سانتي متري قرار دارد،به عنوان خاك سطحي و غني است،اين خاك را از خاكهايي كه بعد از آن كنده مي شود جدا نگهداري مي كنيم.

2-ابتدا تعدادي از ريشه هاي زخمي شده را هرس مي كنيم تا به شكلي مناسب در آيد. بهتر است پس از هرس ريشه ها را با محلول پراليناژ آغشته كرده و ريشه ها را به هر طرف پخش مي كنيم .هنگام قرار دادن نهال در گودال بايد دقت كرد ريشه ها از خاك بيرون نمانده،همچنين زياد هم در خاك فرو نروند،به نحوي كه  نهال تا قسمت يقه زير خاك قرار گيرد.

3-براي پر كردن گودال ابتدا نيمي از آن را تا عمق 40 سانتي متري ،مخلوطي از خاك سطحي و كود حيواني مي ريزيم.اين مخلوط بايد از 2 قسمت خاك سطحي و يك قسمت كود حيواني تشكيل شده باشد،سپس با پا فشار داده و بلا فاصله آبياري مي كنيم.

هرس

پس از كاشت نهال در زمين اصلي سربرداري با توجه به نوع نهال و قدرت  رشد آن ،از ارتفاع 60 تا 80 سانتي متري از سطح خاك در سال اول انجام مي گيرد كه محل قطع شده بايستي با چسب باغباني پوشانيده شود.در سالهاي بعد(سال دوم)3 تا 5 بازوي اصلي از جوانه هاي زيرين با زاويه هاي باز(حداقل فاصله از هم 30 سانتي متر)و در جهات مختلف انتخاب مي شود .بطور كلي در تمامي ارقام گردو هرس تا چهار سال اول انجام مي شود.فرم هرس در اين حالت به شكل با محور مركزي تغيير شكل يا فته مي باشد.هرس درختان جوان كه به دوره باردهي رسيده اند ،براساس عادت ميوه دهي آنها انجام مي گيرد.در ارقاميكه بيشتر محصول در جوانه هاي جانبي توليد مي شودبه علت  مقدار زياد محصول رشد شاخه ها متوقف ميشود.بنابراين انتهاي تعدادزيادي از شاخه هاي جديدكه در اطراف درخت تشكيل شده بريده مي شود.بدين ترتيب با كاهش محصول،ميزان رشد رويشي شاخه ها افزايش مي يابد ولي در ارقاميكه ميوه در جوانه هاي انتهايي تشكيل مي شود،عمل هرس شامل بريدن انتهاي شاخه هاي انتخاب شده در روي بازوهاي اصلي و كاهش تراكم شاخه هاي اضافي مي باشد.بطور كلي در ارقام  با ردهي انتهايي سر شاخه زني نبايد صورت گيرد،در غير اينصورت درخت در رشد رويشي باقي مانده و ميوه توليد نخواهد كرد ولي در ارقام باردهي جانبي اين عمل انجام مي شود .

آبياري

در سال اول آبياري نهالهاي كاشته شده از عمليات مهم به شمار مي آيد.نهــــال هاي جوان در طــي تا بستان به آبياري مداوم نياز دارند ولي در هنگام بارندگي از غرقابي شدن خاك بايد جلو گيري شود.

 

تغييرات مصرف آب در يك هكتار باغ گردو بر حسب سن درخت:

متر مكعب آب به هكتار

سن درخت به سال

70

1

200

2

400

3تا5

600

6تا7

800

8تا9

900

10تا11

تا1100

از 11 سال به بالا

تغذيه

در سال هاي اوليه پس از كاشت: چون در خت گردو در حال ريشه بندي و استقرار در زمين است و ريشه ها ي جوان و گرسنه آن در جستجوي مواد غذايي در حول و حوش خود هستند ،بهتر است كود حيواني نيز هر چه بيشتر در همين منطقه و نزديك به درخت پاشيده شود تا در هنگام باز شدن جوانه ها(معمولا حدود نيمه دوم فروردين)ريشه قادر به رفع نياز غذايي باشد.ازت تا 4 سال پس از كاشت درخت مهمترين عنصر مورد نياز آن است. ازت معمولا 2بار به زمين داده مي شود،يعني دو سوم آن در اسفند ويك سوم آن در نيمه ارديبهشت ماه مصرف مي شود.

ميزان ازت مورد نياز گردو از سال اول تا سال چهارم:

فاصله درخت تا ازت (متر)

ازت براي هر درخت (گرم)

سال

1متر

100

1

5/1متر

200

2

2متر

300

3

5/2متر

400

4

از سال اول تا چهارم ازت نزديك تنه درخــــت پــــــاشيده و بلا فاصله آب داده شود.

علف هاي هرز بلا فاصله پس از ظهر بايد از بين برده شوند.در صورت وجود باد شديد،نهالها به قيم نياز دارند.بعلاوه در ختان جوان بايد در مقابل آفات و بيماريها محافظت شوند.


موضوعات مرتبط: گردو
[ شنبه هفدهم دی 1384 ] [ 23:10 ] [ عیسی کرامتلو ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ کشاورزی و فضای سبز رویان آماده همکاری در همه زمینه های کشاورزی و فضای سبز با علاقه مندان می باشد.برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با مدیریت کاملیا در تماس باشید.جهت دریافت نرم افزارهای رویان هزینه هر مورد را به شماره مهر 0100207423003به نام عیسی کرامتلو پرداخت نموده و یا از طریق سیستم خود پرداز به شماره کارت 16 رقمی زیر مبلغ مورد نظر را انتقا دهید:4715-3256-7010-6037 (از این سمت بخوانید)وبا شماره 09112740812اعلام نمائید.